Cieknący kran, pęknięta rura, czy też woda w łazience? Takich sytuacji na pewno może być więcej i każda z nich powoduje ogromny niepokój. Najważniejsze jest jednak to, by nie panikować, a podjąć szybko właściwe kroki, by jak najszybciej zapobiec jeszcze gorszym zniszczeniom.

Zakręć wodę

Pierwszą rzeczą, jaką powinniśmy zrobić, jest zakręcenie zaworów. Zwykle powinno wystarczyć zakręcenie zaworu znajdującego się przy konkretnym urządzeniu. Jeżeli jednak nie jest to możliwe, należy zakręcić zawór główny do całego mieszkania. Takie zawory zakręcamy poprzez kręcenie gałki w prawą stronę, aż do momentu uzyskania pozycji Z. Jeżeli jednak posiadamy zawory kulowe, wtedy rączkę ustawiamy prostopadle do linii zaworu. Czasami jest to możliwe, wyłącznie przy użyciu odpowiednich narzędzi.

Wezwij hydraulika

Gdy już zakręcimy wodę, należy wezwać hydraulika. Dopiero doświadczony fachowiec będzie wiedział, w jaki sposób uporać się z usterką. Należy tego dokonać nawet, jeżeli nie zdołamy zakręcić wody. Im szybciej przyjdzie do nas fachowiec, tym lepiej.